Evropska unija je uvela Entry Exit Sistem (EES) za sve zemlje koje su imale bezvizni režim sa EU. Na taj način je izvršila podmuklu viznu deliberalizaciju, jer je ulazak u EU veoma otežan. Iako pasoši zemalja Zapadnog Balkana imaju biometrijske podatke, što je bio ključni uslov za liberalizaciju, putnici sada moraju na granici izaći iz vozila, ostaviti otiske četiri prsta i napraviti novu fotografiju. Bilo je otpočetka jasno da će se prelazak granice iskomplicirati do bola. Kao prednosti uvođenja EES navedeni su: modernije i efikasnije granične kontrole, jednostavnija i brža prekogranična putovanja, sprječavanje nezakonitih migracija i povećanje sigurnosti u šengenskom području. Prednosti su se pretvorile u suštu suprotnost.
Mediji su mjesecima nekritički prenosili promidžbene poruke zvaničnika Evropske unije kako je uvođenje novih sistema EES i ETIAS značajan iskorak u digitalnu budućnost. Hvalospjevi o novom sistemu razbili su se u prah i pepeo sa punim uvođenjem EES radi nevjerovatnih gužvi i dugotrajnih čekanja na vanjskim granicama. Učestala su kašnjenja na aerodromima. Za haos koji su napravili krivicu snosi samo Evropska unija i niko drugi. Zamislite dodatne probleme koje će donijeti uvođenje drugog sistema ETIAS krajem godine. Uveli su nam vize na 'mala vrata'.
Ko nas diskriminira
Državni ministar prometa i komunikacija Edin Forto (Naša stranka) je izjavio: "Dakle, neugodno je, diskriminatorno je. Ali moram ponoviti kako je došlo do ovoga. Do ovoga je došlo jer Bosna i Hercegovina je nesposobna da se priključi Evropskoj uniji?" Kaže i da se osjećao poniženo kada je on prelazio granicu. "Nije zato što nas Evropska unija diskriminira, nego zato što mi nismo sposobni da se približimo", zaključio je Forto. Kako ga nije sramota da ovako priča, misle svi oni koji satima čekaju na granicama, a da ne mogu otići u WC, jer ga tamo nema. Kako je starijim putnicima i onima sa malom djecom? Ne smiju bez tute poći u EU? A kako će tek biti tokom turističke sezone?
Logičke kontradiktornosti Fortinog mudrovanja su očigledne. Prvo kaže da je diskriminatorno što samo hrvatski državljani koji su i građani naše države prelaze granicu bez rigoroznih kontrolnih mjera, a onda 'skače sebi u usta' tvrdnjom da nas EU ne diskriminira?! Pa ko nas onda diskriminira? Jel' mi sami sebe? HDZ se znakovito ušutio. Ne tiče ih se diskriminacija drugih.
Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković (Narod i Pravda) rezonira slično Forti: "Uskoro imam sastanke u Briselu gdje ću se susresti s Kajom Kallas i Ursulom von der Leyen. Evropska unija će biti sve dalje, imat ćemo sve više problema, pojavljivat će se razlike koje će trpiti građani BiH, ukoliko ne ubrzamo evropski put. Ovaj sistem nije usmjeren prema BiH, nego prema svim zemljama, uključujući Sjedinjene Američke Države i Veliku Britaniju. Vodi se polemika unutar Hrvatske da li je to njima potrebno i mogu li praviti neke izuzetke. Siguran sam da će veliki broj naših građana izbjegavati odlaske u ove zemlje zbog velikih gužvi."
Konaković je posebno naglasio da je rješenje za ovakve situacije ubrzani put BiH ka članstvu u EU. Zar nam treba biti utjeha što su i druge zemlje pogođene, čak i one u regiji koje znatno brže od nas idu ka EU? Naši 'dalekovidno-kratkovidni' ministri smatraju da trebamo biti u limbu sve dok sazad ne uđemo u EU.
Smijemo li mi njima uvesti EES
Mi smo dakle, krivi što nam je EU znatno otežala prelazak granice uz slatkorječive obmane da bezvizni režim ostaje na snazi, samoponižavajuće tvrde Forto i Konaković. Nema odgovora na pitanje čemu služi bezvizni režim kad je ovaj sistem gori? Umjesto da štite svoje građane i oštro protestiraju oni bijedno i uvlakački teret krivnje prebacuju na unutrašnje političke odnose u BiH.
Po njima je i Velika Britanija kriva što je izašla iz EU? Pitanje za dvojac glasi: Ako nam Evropska unija predstavlja EES kao svoj standard mogu li zemlje jugoistočne Evrope uvesti isti sistem za državljane EU i državljane trećih zemalja radi prilagođavanja? Imamo iste razloge koje je navela EU prilikom uvođenja EES. Kad i ako jednog dana postanemo članica EU ni nama ni njima više neće trebati EES.
E moj Saša…
Treći iz Trojke, SDP-ov 'slobodnomisleći' zastupnik Saša Magazinović, oslobođen odgovornosti izvršne funkcije, napisao je otvoreno pismo šefu EU u BiH Luigiu Soreci. Stvari je, za razliku od svojih koalicionih partnera Forte i Konakovića, nazvao pravim imenom. Međutim, pismo je uputio na pogrešnu adresu. Soreca koji se ranije, skupa sa drugima ambasadorima, debelo iskompromitirao hvaleći na sva usta nove sisteme, nije onaj ko može nešto promijeniti.
Otvoreno je pitanje zašto perjanice zakonodavne i izvršne vlasti BiH otvorena pisma i kritike ne upućuju šefici Evropske komisije Ursuli von der Leyen i komesarki za proširenje Marti Kos? One nas zavlače ubrzanim pristupanjem dok nam u stvarnosti zagorčavaju život. Šta je sa 'ubojitim' otvorenim pismima Denisa Bećirovića sad kad nam je euroatlantski put 'otgnut od srca'? 'Sitnu knjigu' Soreci Magazinović piše i vapi da se zaustavi ponižavanje i maltretiranje ljudi na granicama EU koje je prouzrokovano novim EES-načinom kontrole putnika. Magazinović ispravno detektira da višesatno čekanje na graničnim prelazima građani doživljavaju kao poniženje i maltretiranje od strane EU. Tvrdi da se radi o potpuno pogrešnoj poruci koja se na ovaj način šalje državama kandidatkinjama za članstvo u EU.
"Zbog toga ne treba čuditi da mnogi ovo ocjenjuju kao situaciju goru od uvođenja viznog režima. Teško je ljudima ilustrirati prednosti članstva u EU dok u praksi postoji ovakav odnos. Teško je povjerovati da ovo nije sprečavanje slobode kretanja ili način odvraćanja od prelaska EU granica. Važno je reći da će u nadolazećoj ljetnoj turističkoj sezoni posljedice ovakvog sistema veoma osjetiti i zemlje EU. Raduje da to prepoznaju i neke od članica EU koje imaju identičan zahtjev u smislu ukidanja i korekcije ovog očigledno kontraproduktivnog sistema kontrole putnika", navodi Magazinović. EU očito griješi ! Ako je tako zašto nam onda papagajski ponavljaju da EU nema alternativu?
Bez srama i susramlja
Članice vladajuće Trojke ne koordiniraju vlastite stavove o ključnim pitanjima za građane. Magazinovi u klin(č), a Forto i Konaković u (pokvarenu) ploču. "Ponavljam, nije lijepo izlaziti i slikati se sa suprugom i djecom, dok automobili bosanskohercegovačkih tablica pored mene prolazi slobodno. Ali to je naša realnost i moraju građani znati, adresirati zašto je to tako" populistički poručuje Forto bez susramlja. Konaković bez srama kaže da se "ne može uraditi ništa". E može. Lahko je adresirati odgovornost. U oktobru su izbori. Građani moraju maknuti one koji ne mogu uraditi ništa.

