Odluka američkog ministra odbane Peta Hegsetha da u posljednji čas da otkaže slanje 4.000 vojnika u Poljsku iznenadila je osoblje Pentagona i evropske saveznike - najnoviji primjer naglog kadrovskog poteza ministra odbrane koji je iznenadio obje strane Atlantika.
Nije bilo jasno zašto je Hegseth izdao naredbu, prema riječima tri zvaničnika odbrane upoznata sa situacijom.
Predsjednik SAD-a Donald Trump je više puta izrazio ljutnju i frustraciju prema evropskim saveznicima zbog njihovog neuspjeha da pomognu u ratu s Iranom, iako je Trump Poljsku nazvao "uzornim saveznikom" zbog njenih visokih izdataka za odbranu.
Odluka je bila još iznenađujuća jer su trupe i oprema već počeli pristizati u zemlju. U četvrtak je izazvala nove talase zabrinutosti u evropskim prijestolnicama i unutar Pentagona oko toga da li bi takvi potezi mogli ohrabriti Rusiju - i koji saveznik bi mogao postati sljedeća meta, piše Politico.
- Nismo imali pojma da će se ovo dogoditi - rekao je jedan od američkih zvaničnika, dodajući da su evropski i američki zvaničnici proveli posljednja 24 sata na telefonu pokušavajući da shvate odluku i shvate da li dolaze još iznenađenja.
Ovaj potez uslijedio je nakon Hegsethove objave ovog mjeseca da će Pentagon povući 5.000 vojnika iz baza u Njemačkoj. Ali ta odluka je uslijedila nakon prijetnje koju je Trump uputio nakon što je njemački kancelar Friedrich Merz rekao da se SAD "ponižavaju“ sukobom u Iranu.
Četiri hiljade vojnika sa sjedištem u Teksasu pripremalo se za odlazak na dugo planiranu devetomjesečnu rotaciju u Poljsku koja uključuje obuku sa saveznicima NATO-a kada je stigla naredba o prekidu.
Otkazivanje ove rutinske misije je posebno neobično s obzirom na to da su američke trupe stacionirane na kontinentu ključni faktor odvraćanja za Rusiju.
Trump je insistirao da će se Evropa morati sama snalaziti - čak i dok je kritizirao protivljenje saveznika iranskom sukobu - a ova najnovija naredba sugerira da predsjednik ozbiljno namjerava smanjiti američki otisak na kontinentu.
Uloga vojske u Evropi "je u odvraćanju Rusa, zaštiti strateških interesa Amerike i uvjeravanju saveznika", rekao je general-pukovnik Ben Hodges, bivši komandant američke vojske u Evropi.
Bijela kuća uputila je pitanja Pentagonu, koji je branio potez kao pažljivo promišljen proces.
- Odluka o povlačenju trupa slijedi sveobuhvatan, višeslojni proces koji uključuje perspektive ključnih lidera američke vojske u Evropi]i u cijelom lancu komandovanja - rekao je vršilac dužnosti sekretara za štampu Pentagona Joel Valdez.
Ali šira strategija ostaje nejasna. Njemačko povlačenje je još u fazi planiranja, prema riječima dvojice američkih zvaničnika upoznatih sa situacijom, koji su, kao i neki drugi, dobili anonimnost kako bi razgovarali o internim razgovorima.
To predstavlja relativno malo smanjenje broja američkih vojnika od 38.000 u zemlji, ali šalje signal evropskim saveznicima da bi mogli platiti cijenu za javno neslaganje s Bijelom kućom.
- Poljaci sigurno nikada nisu kritikovali predsjednika Trumpa i rade sve stvari koje se od dobrih saveznika očekuje. Ipak, ovo se dešava - rekao je Hodges.
Poljski zvaničnici su se obratili na društvenim mrežama kako bi branili odluku ili izrazili svoj uticaj na savez. Neki su se nadali da će vojska zamijeniti ovo rotaciono prisustvo trupa stalnim prisustvom koje je već raspoređeno u Evropi. Drugi su pokušali umanjiti potencijalni uticaj.
- Ova stvar se ne tiče Poljske - rekao je zamjenik poljskog premijera Władysław Kosiniak-Kamysz u objavi na društvenim mrežama.
Većina Poljaka, prema nedavnim anketama, podržava američku vojnu bazu na svojoj teritoriji, za razliku od mnogih drugih evropskih zemalja. Predviđa se da će poljska potrošnja na odbranu ove godine porasti na 4,7 posto BDP-a, što je najveća takva brojka među saveznicima NATO-a.
Pentagon je nedavno proveo pregled prisustva američkih trupa širom svijeta, iako se ne očekuje da će biti javno objavljen. Zvaničnici su naznačili da studija ne poziva na veliko povlačenje trupa iz Evrope.
Ali još jedan ključni dokument objavljen ove godine, Nacionalna strategija odbrane, obećava da će se više vojnih sredstava usmjeriti negdje drugdje i da će se evropska sigurnost prepustiti evropskim nacijama.
Pentagon je u oktobru najavio da neće zamijeniti vojnu brigadu koja je trebala napustiti Rumuniju krajem prošle godine, što je frustriralo jastrebove odbrane na Kapitolu.
- Ovo je veliki izazov za sigurnost Evrope i ozbiljno remetilački način prebacivanja odgovornosti na Evropljane. Saveznici pored Rusije morat će promijeniti svoju računicu - rekao je Joel Linnainmäki, bivši finski zvaničnik.
Ali neki u NATO-u pokušali su umanjiti utjecaj činjenice da se američka brigada nije pojavila u Poljskoj. Visoki zvaničnik NATO-a rekao je da rotacijske snage, poput razmještanja američkih trupa u Poljskoj, ne uzimaju u obzir dugoročne planove saveza za izgradnju prisustva trupa na kontinentu koje može odvratiti Rusiju.
Zvaničnik je rekao da Francuska i Njemačka imaju 5.000 kombinovanih vojnika na istočnom krilu NATO-a, a taj broj će se povećati za hiljade do kraja sljedeće godine.




