Svijet | 26.09.2025.

Ne odustaje

Netanyahu u govoru UN-u promovirao osam velikih laži, razotkrila ga Vlada Gaze

Ured je odbacio Netanyahuovu tvrdnju da Izrael vodi rat na sedam frontova kako bi se borio protiv terorizma, rekavši da je kampanja usmjerena na civile i civilnu infrastrukturu u Gazi. Citirao je međunarodne izvještaje u kojima se navodi da su 94 posto ubijenih Palestinaca bili civili, uključujući više od 30.000 žena i djece, te da je uništeno više od 90 posto bolnica, škola i druge infrastrukture.

Autor:  Anadolija
Foto: Anadolija

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu promovirao je osam velikih laži u svom govoru pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija, u pokušaju da opravda svoje ratne zločine i genocid u Pojasu Gaze, saopćio je u petak Ured za medije pri Vladi Pojasa Gaze.

Ured je naveo da je Netanyahuov govor obmanjujući i pun kontradikcija, napominjući da je umanjio patnju talaca, preuveličao međunarodnu podršku Izraelu nakon 7. oktobra 2023. i pogrešno predstavio globalno priznanje palestinskih prava kao pritisak ekstremista.

Ubijanje civila

Ured je odbacio Netanyahuovu tvrdnju da Izrael vodi rat na sedam frontova kako bi se borio protiv terorizma, rekavši da je kampanja usmjerena na civile i civilnu infrastrukturu u Gazi. Citirao je međunarodne izvještaje u kojima se navodi da su 94 posto ubijenih Palestinaca bili civili, uključujući više od 30.000 žena i djece, te da je uništeno više od 90 posto bolnica, škola i druge infrastrukture.

Također je navedeno da je Netanyahu sam sebi proturječio optužujući palestinske frakcije otpora da sprečavaju ljude da napuste Gazu, dok je istovremeno tvrdio da ih je 700.000 raseljeno.

U saopćenju se dalje navodi da je Izrael počinio genocid bacajući više od 200.000 tona eksploziva na stambena područja, ubivši preko 64.000 civila, uključujući 20.000 djece i 10.500 žena, te uništivši cijele porodice.

Kritike zemalja

Ured je odbacio Netanyahuovu tvrdnju da su palestinske grupe otpora krale pomoć dok je Izrael osiguravao hranu, optužujući izraelsku vojsku da je stvorila smrtonosne zamke oko konvoja pomoći u kojima su ubijene ili ranjene hiljade civila. Navedeno je da su stotine umrle od gladi, uključujući 147 djece.

U saopćenju se dodaje da su Netanyahuove kritike zemalja koje priznaju Palestinu lažne, tvrdeći da je priznanje zakonsko pravo i odražava priznanje palestinskih prava od strane međunarodne zajednice nakon decenija raseljavanja i nasilja.

Ured je saopćio da su Netanyahuove izjave pokušaj iskrivljivanja činjenica i izbjegavanja pravne odgovornosti za decenije ubistava, prisilnog raseljavanja i uništavanja, nazivajući ih zločinima prema međunarodnom pravu.

Ured je pozvao međunarodnu zajednicu da zaustavi rat, prisili Izrael na povlačenje iz Gaze, otvori granične prelaze, dozvoli ulazak hrane i lijekova u enklavu i nastavi korake ka priznavanju palestinske države.

Delegati napustili salu

U svom govoru, Netanyahu je u petak iskoristio obraćanje UN-u kako bi odbacio optužbe za genocid i glad u Gazi. Netanyahuov govor za globalnom govornicom uslijedio je usred napuštanja sastanka od strane velikog broja delegata u znak protesta zbog izraelskog genocida u Gazi.

Izraelska vojska je od oktobra 2023. ubila više od 65.500 Palestinaca, većinom žena i djece, u Gazi. Nemilosrdno bombardovanje učinilo je enklavu nenastanjivom i dovelo do gladi i širenja bolesti.

Izrael se također suočava s tužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde.

Rasistički progon

Suđenje imamu Al-Akse: Izrael zabranjuje u hutbama spominjanje imena "Gaza"

Šeik Naim Qassem

Vođa Hezbollaha se obrušio na SAD i Izrael: Nećemo biti ničiji robovi!

Dokument iz 1917.godine

Zloglasno naslijeđe cionizma: Pouke iz Balfourove deklaracije i nastanak države Izrael

Posjeta SAD-u

Saudijska Arabija dovodi 1.000 zvaničnika u 18 aviona u Washington: Tražit će od Trumpa "nuklearni kišobran", dronove, umjetnu inteligenciju...