Mirza Mušija, glumac, ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta Zeničko-dobojskog kantona, kako je i najavio, pokrenuo je, završio i planira nove projekte u segmentima za koje je preuzeo dužnost, o čemu je govorio u intervjuu za Stav.
Mušija je čovjek iz svijeta kulture i umjetnosti i prije nego je stupio na poziciju ministra, bio je upoznat sa brojnim problemima i izazovima koji su ga dočekali, ali to nije bio razlog da odustane, već inspiracija da bude promjena koju je želio vidjeti.
Mušija je, podsjetimo, bio i na poziciji direktora JU Kulturno-sportskog centra Kakanj. Između ostalog, u vrijeme njegovog mandata direktora u KSC Kakanj na jedinom skijalištu u ZDK ugrađen je novi ski-lift, rekonstruisan je objekat Evrope u sklopu dvorane, a nabavljena je i najnovija oprema za kinoprojekcije i multimedijalni studio. U sklopu Kakanjskih dana, ali i drugih koncertnih sadržaja nastupili su Rade Šerbedžija, Amira Medunjanin, Dženan Lončarević i brojni drugi, a održane su i izložbe i mjuzikli…
Već dvije godine ste na poziciji ministra obrazovanja, nauke, kulture i sporta Zeničko-dobojskog kantona. Kako se i očekivalo od Vas, s obzirom na to da ste glumac, doprinijeli ste pozitivnim promjenama u segmentima koje pokriva ministarstvo. Na šta ste ipak posebno ponosni?
- Mi smo kao Vlada ZDK formirani 26. oktobra 2023. godine, dakle djelujemo godinu i po, a stekao sam dojam da radimo tri godine zbog jako intenzivnog i dinamičnog načina rada. Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport (MONKS) ima širok spektar djelatnosti, sa više od 76 procesa, ima nadležnost za otprilike 6.000 uposlenih, koji rade u 100 škola, osam fakulteta, Institutu Kemal Kapetanović, Studentskim centru, 16 ustanova kulture, sarađujemo sa velikim brojem udruženja (kulturnih, omladinskih, vjerskih) koji se finansiraju preko javnih poziva i transfera MONKS-a.
Mnogo je segmenata koje smo sa dolaskom ove relativno mlade Vlade stavili u fokus našeg djelovanja, pored sigurnosti i izgradnje Kantonalne bolnice, većina ključnih prioriteta se nalazi u mom resoru, od reformi u obrazovanju, Univerziteta u Zenici, unapređenju sporta u ZDK, te kapitalnih infrastrukturnih projekata koje smo za ovih godinu i po dana u dobroj mjeri realizirali i započeli. Teško je izdvojiti iz ovog mnoštva neke na koje sam posebno ponosan, ali spomenut ću neke projekte, zbog kojih ima smisla baviti se javnim poslom.
U 2024. godini smo otvorili dvije potpuno nove škole u Tešnju i Žepču, visina investicije cca 5,5 milona KM, otvorili smo monumentalan Islamski centar u Zenici, u čijoj izgradnji je znatno učestvovala Vlada ZDK. Nabavili smo udžbenike za sve učenike osnovnih škola u ZDK (4,7 milona KM), to je prvi put u historiji Kantona da svi dobiju udžbenike. Usvojili smo dva zakona, Zakon o visokom obrazovanju ZDK, kao i Zakon o sportskim kolektivima od posebnog značaja za ZDK, gdje ćemo izdvojiti 5 milona KM za sport, što će biti znatno uvećanje od 3,4 milona KM u odnosu na prethodnu godinu.
Za prijevoz učenika smo izdvojili 7,6 milona KM u 2024. godini. Ministarstvo je za školsku 2023/2024. godinu, u cilju obilježavanja 5. oktobra - Svjetskog dana učitelja, nagradilo 217 nastavnika osnovnih i srednjih škola, koji su upravo svojim radom pokazali koliko je značajna uloga nastavnika, uz čiju pomoć su učenici ne samo stekli znanje, osvojili zapažene rezultate, nego stekli i neprocjenjivo životno iskustvo i lekciju da se znanje i trud isplati i da će biti prepoznato i nagrađeno. Po pitanju sigurnosti smo donijeli pravilnike, protokole i akte, koji će pojačati pedagoški rad sa djecom, pojačati kontrolu i osigurati sigurniji ambijent u našim školama, bez nasilja i diskriminacije. Dva puta smo povećavali plaće u obrazovanju, kao i transfer za ustanove kulture, te ostvarili lijepu saradnju sa našim socijalnim partnerima, predstavnicima sindikata. Dakle, nastojimo da sve segmente dodatno unaprijedimo, snažnije podržimo i donesemo dodatnu kvalitetu, što je u konačnici naš osnovni zadatak i misija.
Ipak to što ste iz svijeta i umjetnosti sigurno je i veliki teret jer Vaše kolege očekuju da uzmete čarobni štap i riješite nagomilane probleme preko noći. Ali za promjene je potrebno vrijeme. Koliko to mogu razumjeti oni koji zavise od podrške Ministarstva?
- To što dolazim iz svijeta umjetnosti je moja dodatna obaveza da popravim jedno nezahvalno stanje u kojem sam zatekao ustanove kulture u ZDK. Naime, ustanove kulture bi po zakonu trebao finansirati osnivač, a to su gradovi i općine. Međutim, od 1998. godine prema zaključku Vlade o privremenom finasiranju ustanova kulture, dok se ne nađe trajno riješenje između Federacije BiH, ZDK i gradova/općina, ove ustanove po pitanju plaća, doprinosa, toplih obroka, regresa i dijela ostalih materijalnih troškova finasira ZDK.
Danas taj transfer iznosi cca 6 milona KM. Zamislite da ta sredstva imamo za javne pozive, za zaštitu kulturno-historijskih spomenika, za rekonstrukciju srednjovjekovnog grada Bobovac, Kraljeve Sutjeske, tvrđave Vranduk i dr. Potpuno bi se promijenila slika Kantona, a turistička ponuda bi bila znatno bogatija. Međutim, to se do danas nije dododilo i sada radimo zajedničkim snagama da sistemski i trajno ovo riješimo. U tom smislu smo izmijenili sistematizaciju MONKS-a, s ciljem dodatnog kapacitiranja kadrom, koji će donijeti kvalitet u rješavanju ovih nagomilanih problema. Zamislite, u ministarstvu osim pomoćnika za kulturu i sport rade još samo dva službenika na ovom referatu.
Nakon što smo povećali plaće za 22 posto u ovih godinu i po dana, nakon što smo namijenili 200.000 KM za unutrašnje uređenje našeg BNP-a, sa predstavnicima sindikata završavamo kreiranje jednog Sporazuma između gradova/općina, Vlade ZDK i sindikata, koji će trajno, sistemski i kvalitetno riješiti ovaj decenijski problem. Ovo može razumjeti svako ko je u svom životu barem jedan posao radio studiozno, postupno i sistemski, oni koji to nemaju u svom iskustvu se opredjeljuju za populizam i "pobune" na društvenim mrežama.
Nažalost, živimo u vremenu u kojem primat imaju manipulacija, senzacija, progoni političkih neistomišljenika i osude, u odnosu na argument, provjeru istinitosti informacija, kvalitet, znanje, trud i odgoj. Neznalice se predstavljaju za eksperte, nemoralni nam propovijedaju o moralu, hulje se kriju iza ideja i borbe za ljudska prava, dok su isti takvi nijemi, slijepi i gluhi na brutalni genocid, urbicid i ratni zločin u Gazi. Neka šute i čuvaju svoje "grantove", nama je potpuno jasno čija će imena biti ispisana na sramnoj stranici historije. Mi nemamo iluzije o pravednom, modernom, civiliziranom zapadnom svijetu. Nama je sasvim jasno da "Nešto je truhlo u državi Danskoj" i da je "car go!"
Koji je budžet Vašeg ministarstva i kako ga raspoređujete, odnosno uspijete li sve strane zadovoljiti?
- Budžet MONKS-a za 2025. godinu je 282.125.505 KM, a to je skoro polovina ukupnog budžeta ZDK! Međutim, veći dio ovog budžeta odlazi na plate cca 6.000 uposlenih i materijalne troškove, režije, prijevoz učenika i radnika, dok znatno manji dio se utroši u razvojne i infrastrukturne projekte. Nažalost, mi i danas trošimo sredstva na održavanje i rekonstrukciju starih, azbestnih objekata. Ipak, sve je manje takvih objekata, sve je više reprezentativnih objekata, koje smo zajedno sa našim međunarodnim partnerima približili evropskim standardima. Kako rapsoređujemo sredstva vam najbolje mogu reći naši socijalni partneri, predstavnici svih reprezentativnih sindikata, koji za rad Vlade imaju samo riječi hvale. U drugim Vladama nije baš takva situacija.
Zeničko-dobojski kanton ima nevjerovatnu umjetničku scenu - kako pozorišnu, ali tako i filmsku. Posebno se tu ističe film "Amanet" koji je bio najgledaniji film u BiH, iako je snimljen sa minimalno sredstava. Ako sam dobro upoznata, ministarstvo na čijem ste čelu ove godine podržat će nastavak snimanja "Testament". U Kantonu Sarajevo najavljeno je osnivanje Fondacije za kinematografiju za koju se smatra da bi mogla trajno riješiti problem finansiranja filmskih radnika. Da li bi i Zeničko-dobojski kanton trebao slijediti taj primjer?
- Podrška filmskoj produkciji je nešto što je potpuno novo u ZDK, ranije to nije bio slučaj. Dijelom što nije bilo adekvatnih programa utroška, a dijelom što nije bilo ni filmskih radnika koji bi delegirali svoje projekte. Sve se to decenijama akumuliralo u sarajevski kanton oko otprilike iste grupe ljudi. Mislim da je došlo vrijeme, da su došli ljudi koji će tu nepravdu ako Bog da dokinuti i dati priliku kvalitetnim mladim autorima! Pored "Testamenta" Mirze Begovića, kojeg smo podržali finansijski, ove godine smo prvi put ostvarili međukantonalnu saradnju sa Tuzlanskim kantonom na projektu "250 godina Hasanaginice".
U Kantonu Sarajevo je najavljeno osnivanje Fondacije za kinematografiju, te je jako važno da joj se ne desi ista sudbina kao i Federalnoj, pa da ona postane talac jedne interesne grupe koja je postala sama sebi svrha. Klasični "l'art pour l'artizam". U ZDK je ta mogućnost smanjena jer kao što sam ranije rekao, mi smo u ZDK primorani izdvajati sredstva od cca 6 milona u svrhu plaća, te ostalih materijalnih troškova. Za javne pozive i programe utroška nam ostaje znatno manji iznos sredstava, što je nedostatno za osnivanje Fondacije za kinematografiju, ali ni to nije isključena opcija u potpunosti.
Na kakvim novim projektima radite, šta možemo očekivati u nastavku Vašeg mandata?
- Radimo na projektu usklađivanja nastavnih planova i programa na nivou Federacije BiH. Cilj je rasterećenje i prohodnost učenika. Razvoj i izgradnja Kampusa na Univerzitetu se nastavlja, uskoro otvaramo na Pravnom i Ekonomskom fakultetu novi amfiteatar sa 270 mjesta i restoran za studente za koje je Vlada ZDK izdvojila 1,5 miliona KM. Ulaganje u izgradnju i razvoj sportske infrastrukture se nastavlja. Ulaganjem dodatnih 3,4 milona KM za sport očekujemo mnogo bolje rezultate i premijerligaše u najpopularnijim timskim sportovima. Želimo vratiti fudbalski klub Čelik na mjesto koje mu pripada i ponovo imati pun stadion na Bilinom polju. Također želimo da Arena Huso Smajlović bude puna navijača, koji će moći uživati u vrhunskoj kvaliteti dvoranskih sportova poput košarke.
U koje obrazovne i sportske projekte ste ulagali i planirate ulagati. Zenica, odnosno Bilino polje magični je teren Zmajeva gdje gotovo da ne gube utakmice, no može li Zenica ponuditi nekog novog Džeku, Nurkića, Džumhura...?
- Pored završene potpune dvije nove škole u Tešnju i Žepču, pored novootvorene sportske dvorane u Jelahu, radimo na drugoj fazi izgradnje bazena u Industrijskoj školi, u pripremi je rekonstrukcija sale u Zavidovićima, završetak radova u dvorani na Bilmištu, završna faza izgradnje modernog obdaništa i jaslica u Visokom. Rekonstruisali smo više od 30 školskih objekata i poligona u ovih godinu i po dana i u tu svrhu zajedno sa međunarodnim partnerima smo investirali cca 3,5 miliona KM. Postoji tendencija da Fudbalski savez BiH investira u stadion na Bilinom polju, gdje naši Zmajevi pružaju sjajne partije uz nesebičnu podršku vjernih Fanatikosa. Ukoliko želimo novog Džeku, Nurkića, Tuku, Džumhura, onda je potrebno strpljivo i kvalitetno raditi sa mladim pogonom. Danas svi žele instant rezultate, koji nastaju izdvajanjem većih količina novca. Slabo ko ima strpljenja da postepeno gradi, jer mlađe talente je teško zadržati, većina ih odlazi tamo gdje im se ponude bolji uvjeti.
Kada ste tek preuzeli funkciju ministra, rekli ste da će gluma morati malo sačekati, s obzirom na to da je teško biti 100 posto prisutan na obje strane. Jeste li sada ipak uspjeli naći vremena da se bavite i glumom?
- Gluma je moj primarni poziv, ali zbog navedenih obaveza sam morao reducirati svoje aktivnosti na ovom polju. To ne znači da sam potpuno prestao sa radom jer predstave "Državni lopov" i "Vjernik" i dalje igram, samo rjeđe u odnosu na raniji period. Ove godine sam dobio priliku da igram u dva veoma zanimljiva filma domaće produkcije. Prvi je "Testament" Mirze Begovića, a drugi je "Trenutak" pisca i reditelja Rifata Kukića i producenata Adnana Haskovića i Ahmeda Imamovića. Vrlo zanimljiva dva filma, sa sjajnom glumačkom postavkom, koja će ako Bog da ostvariti veliki uspjeh.