Svijet | 12.05.2025.

Analiza

Ko želi haos na Bliskom istoku, ko ga stvara, šta je cilj Zapada koji podržava Izrael

Arapski narodi su prirodno zabrinuti za budućnost svoje palestinske braće, koja su patila od izraelskog ugnjetavanja posljednjih 20 mjeseci. Kontinuirano izraelsko ugnjetavanje moglo bi dovesti do regionalne eksplozije.

Autor:  Daily Sabah

Da bismo ispravno protumačili nedavna dešavanja na Bliskom istoku, prvo moramo odgovoriti na sljedeća pitanja: Ko želi haos u regiji, a ko ga stvara? Ko od toga ima koristi i kako se regija može osloboditi od njega?

Genocid u Gazi

Gledajući genocid koji se dešava u Gazi, svima je jasno da Izrael i vodeće zapadne vlade koje ga podržavaju, žele haos na Bliskom istoku, stvarajući ga u regiji. Kako se haos povećava na Bliskom istoku, povećava se i mogućnost vanjske intervencije. Naprotiv, kako se stabilnost u regiji povećava, smanjuje se mogućnost vanjske intervencije. Stoga globalne sile pokušavaju produžiti regionalne krize kako bi održale ovisnost regionalnih država o njima. Imperijalističke sile i njihov regionalni predstavnik, Izrael, ne žele regionalni sistem koji će proizvesti političku stabilnost, socijalni mir i ekonomski prosperitet za države regije.

Prema dominantnom zapadnom i cionističkom narativu, prioritet zapadnih zemalja na Bliskom istoku je nacionalna sigurnost Izraela. Ovo je velika laž i zavaravanje. Izraelski genocid koji se nastavlja i jednostrana agresija protiv regionalnih zemalja poput Sirije dokazali su da je ovaj politički narativ neistinit. Glavna svrha zapadne podrške je utrti put velikom izraelskom projektu, "velikom Izraelu".

Rezolucije Vijeća sigurnosti

Primarni cilj proizraelskih globalnih sila nije osiguranje nacionalne sigurnosti Izraela. Svi posmatrači dobro znaju da nijedna država u regiji ne predstavlja prijetnju Izraelu. Prije svega, to je nerealno jer nijedna regionalna sila ne može osporiti Državu Izrael, koja ima punu podršku zapadnih zemalja. Drugo, svi regionalni politički akteri, uključujući Hamas, izjavljuju svoju spremnost da priznaju Državu Izrael unutar granica iz 1967. godine, priznatih rezolucijama Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija.

Treće, najvatreniji protivnici Izraela, Iran i njegovi posrednici, također su pretrpjeli ozbiljan gubitak moći. Nijedna arapska država, uključujući i njene susjede, ne prijeti Izraelu. Na primjer, uprkos ponovljenim izjavama nove sirijske vlade da ne želi sukob s Izraelom, izraelska država bombardira zemlju od svrgavanja Assadovog režima.

Šta učiniti?

Prije svega, neograničeni izraelski napadi na zemlje u regiji moraju prestati. U tom cilju, zapadne zemlje koje su Izraelu dale bjanko ček moraju ga povući. Izraelska vlada dodatno produbljuje humanitarnu tragediju u Gazi. Ona sprječava dotok bilo kakve humanitarne pomoći, uključujući i vrlo hitne potrebe poput pšenice i brašna. Izlaže nevine ljude, uglavnom žene i djecu, gladi i smrti.

Jasno je da neograničena izraelska upotreba nasilja protiv nevinih Palestinaca šteti ne samo imidžu zapadnih zemalja, već i šteti njihovim nacionalnim interesima. Što više zapadne države podržavaju Izrael, to će više političke nestabilnosti i nesigurnosti iskusiti. Uzimajući u obzir potencijalni utjecaj propalih ili ranjivih država na Bliskom istoku, zapadne zemlje će morati platiti određene troškove i potrošiti većinu svoje energije u regiji. Na primjer, hiljade ljudi su migrirale i mogu nastaviti migrirati u zapadne zemlje.

Drugo, arapske zemlje poput Egipta i Jordana, koje su ostale ravnodušne prema brutalnosti Izraela, stvorile su velike tenzije i društvene nemire. Političke i društvene eksplozije mogu se dogoditi u bilo kojem trenutku u nekim arapskim zemljama. Nijedan arapski režim ne može izbjeći odgovornost za ugnjetavanje u Palestini. Arapski narodi su prirodno zabrinuti za budućnost svoje palestinske braće, koja su patila od izraelskog ugnjetavanja posljednjih 20 mjeseci. Kontinuirano izraelsko ugnjetavanje moglo bi dovesti do regionalne eksplozije.

Test za Zapad

Treće, izraelska vlada nastavlja iskorištavati prisustvo etničkih i vjerskih manjina, poput Druza, protiv nove vlade. Stoga je Izrael glavni akter odgovoran za ranjivost u Siriji. U atmosferi u kojoj je arapski svijet politički izgubljen, a iranska regionalna koalicija u pozadini, Izrael je počeo igrati vrlo opasnu igru ​​osporavajući postojanje Turske u zemlji. Turska, koja podržava sirijsku opoziciju od izbijanja građanskog rata 2011. godine, odlučna je da nastavi podržavati novu sirijsku vladu. Stoga će za Zapad biti veliki test vidjeti potencijalni sukob između Turske i Izraela.

Uprkos svim ovim anomalijama, manjine koje žive u Siriji, uključujući Kurde i Druze, ne bi trebale biti provocirane od strane vanjskih sila poput Izraela i trebale bi odabrati život u miru s ostatkom sirijskog naroda. Vijesti s terena dokazuju da su sirijske manjine odlučne da ostanu lojalne centralnoj vladi i odluče živjeti u miru s ostatkom stanovništva. Turska vlada također ohrabruje manjine u tom smjeru, piše Daily Sabah. 

Martin Gak otvoreno

Jevrejski novinar: Netanyahuov plan "Velikog Izraela" kakav nije viđen od nacizma; gomila ludaka koja kaže polufinale protiv Irana, finale protiv Turske

Kaja Kallas

Šefica EU diplomatije o Bliskom istoku: Tursku definitivno vidimo kao sigurnosnog igrača

Reputacija na kocki

Izrael je uništio svoju reputaciju u Gazi, napad na Iran je pokušaj da je spasi

Turski predsjednik

Erdogan osudio napade na Iran: Međunarodna zajednica mora stati na kraj izraelskom razbojništvu!