Društvo | 17.02.2021.

IZ ARHIVA

Kako je ustaška propaganda promovirala "rad bez povratka"

U moru sadržaja u novinama iz vremena Drugog svjetskog rata koje su izlazile u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj dio oglasa privlači posebnu pažnju zato što je aktuelan i danas, kao što je bio aktuelan u vrijeme bivše Jugoslavije 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća. No, ustaški poziv "na rad" za neke je bio poguban.

Autor:  REDAKCIJA

U oglasima se pozivaju “muškarci, žene i djevojke da se prijave za posao u Njemačkoj uz dobru plaću i dobar smještaj. Uvijek je, čini se, Njemačka privlačila radnu snagu iz Bosne i Hercegovine. Neovisno od toga, čitajući stare novine, stječe se utisak da je ustaška propaganda mnogo pažnje posvećivala radu. Brojni su plakati, oglasi i tekstovi u novinama koji promoviraju rad. Čak se i tada 1. maj obilježavao kao praznik rada.

Koliko se pažnje pridavalo promociji rada, pokazuje i to da su novine naširoko pisale o poglavniku Anti Paveliću kao radniku, potomku radničke porodice. Tako se pokušavalo približiti Poglavnika običnom svijetu, radnicima i seljacima. “Nema izmicanja i kompromisa, ima samo pobjeda ili uništenje! Stoga radi još više i ti ćeš obstojati, jedan je od propagandnih poruka. U drugoj se, pak, kaže: “Hrvatska odgaja svoje sinove u poštovanju prema radu. No, postojali su i Radni logori u kojima se provodila službena politika zločinačke kvislingške države. Odlazak na rad u tu vrstu logora značio je za Jevreje put bez povratka.

Ilustracije: Historijski arhiv Sarajevo / Arhiv BiH

Reakcija na Plenkovića

Suljagić: Hrvatska je na Bosni uvijek lešinarila, ni NDH nas nije mogla okupirati sama, nego pod zastavom nacističke Njemačke

Mussolinijeva ideja

Pavelić i ustaše su ovog lika proglasili hrvatskim kraljem, čovjek nikad nije bio u Hrvatskoj

Iz historije Travnika

Kako je magla spasila Travnik od savezničkih bombi

HISTORIJSKI ARHIV SARAJEVO

Otvorena izložba 'Sarajevo na topografskim i katastarskim kartama XIX i XX stoljeća'