Politika | 13.05.2026.

Vijećnici na ispitu

HDZ-ova ofanziva na državnu imovinu u Mostaru: Legalizacija otimačine 700.000 kvadrata?

Glavnu ulogu u ovom procesu odigrala je načelnica Odjela za urbanizam i građenje Dragana Parmać, koja je jednim potpisom prebacila ogromne površine zemljišta u posjed Elektroprivrede HZHB

Autor:  Mirza Abaz
Foto: Fena

Uoči nove sjednice Gradskog vijeća Mostara, koja je zakazana za 14. maj, grad na Neretvi potresa skandalozna afera o otuđivanju državne imovine u korist HDZ-ovih javnih preduzeća. Dok se vijećnici pripremaju za zasjedanje, Klub Bošnjaka je već najavio mogućnost izostanka, odbijajući da statira u scenariju sistemskog preglasavanja i diskriminacije, čiji je vrhunac sramotno knjiženje više od 200 parcela i objekata Hidroelektrana na Neretvi s Elektroprivrede Bosne i Hercegovine na Elektroprivredu HZHB.

Ono što se na prvi pogled činilo kao administrativni proces, ispostavilo se kao brutalna politička otimačina u režiji HDZ-ovih kadrova. Glavnu ulogu u ovom procesu odigrala je načelnica Odjela za urbanizam i građenje Dragana Parmać, koja je jednim potpisom prebacila ogromne površine zemljišta u posjed Elektroprivrede HZHB.

O ozbiljnosti situacije za Stav svjedoči i Šerif Špago, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

- Tokom mjeseca aprila, načelnica Odjela za urbanizam i građenje Gradske uprave Grada Mostara Dragana Parmać donijela je rješenja kojima je zemljište u posjedu "Hidroelektrana na Neretvi", podružnice Elektroprivrede Bosne i Hercegovine, a po zahtjevu Elektroprivrede HZHB, prebacila u posjed ove potonje elektroprivrede. Riječ je o 700.000 kvadratnih metara zemljišta koje se nalazi u katastarskim općinama sjeverno od Mostara - upozorava Špago.

Dok HDZ-ova mašinerija u Gradskoj upravi, uz blagoslov gradonačelnika Marija Kordića, ekspresno rješava zahtjeve "svog" javnog preduzeća, Elektroprivreda Bosne i Hercegovine pokazuje neshvatljivu slabost i tromost. Umjesto agresivne pravne bitke za zaštitu imovine, dobili smo mlake reakcije i preuranjena slavlja nadležnih u federalnoj vlasti, koji su proglasili "pobjedu pravne države" prije nego što je bitka uopće i počela. Realnost ih je demantirala samo nekoliko dana kasnije kada je mostarski katastar saopćio da nikakvog vraćanja imovine Elektroprivredi Bosne i Hercegovine nije bilo.

Špago ne štedi kritike ni na račun rukovodstva Elektroprivrede Bosne i Hercegovine, naglašavajući njihovu pasivnost.

- Federalni premijer Nermin Nikšić nedavno je čestitao pravnom timu Elektroprivrede Bosne i Hercegovine na povratu imovine, iako taj tim do tada praktično nije ništa poduzeo. Naime, tek nakon saznanja i pritiska javnosti, nadležna služba za katastar je, utvrdivši da su prilikom donošenja rješenja prekršene procedure, vratila parcele u posjed Elektroprivrede Bosne i Hercegovine. Međutim, ubrzo nakon toga su te parcele ekspresno ponovno prebačene u posjed Elektroprivrede HZHB. To nam daje za pravo da kažemo da je Elektroprivreda Bosne i Hercegovine olako shvatila procedure koje provodi Odjel za urbanizam I građenje, odnosno Služba za katastar pod vodstvom Dragane Parmać - jasna je Špagina dijagnoza stanja.

Cijeli slučaj dodatno kompromitira i rješenje Upravne inspekcije Hercegovačko-neretvanskog kantona, koja je utvrdila da su u mostarskom katastru na ovim predmetima radile osobe bez ikakvih ovlaštenja, angažirane putem ugovora o djelu, što gradonačelnik Kordić nemušto pokušava opravdati "nošenjem spisa i kopiranjem".

Šerif Špago je zbog svega navedenog pokrenuo mehanizme zaštite na državnom nivou, pozivajući Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine da spriječi kršenje Zakona o zabrani raspolaganja državnom imovinom.

- Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine dužno je prikupiti sve potrebne podatke, kako od Gradske uprave tako i od nadležnog zemljišnoknjižnog ureda Općinskog suda u Mostaru, utvrditi stvarno činjenično stanje te poduzeti odgovarajuće mjere i podnijeti tužbe ako se među katastarskim česticama nalaze one koje su u državnom vlasništvu. U narednom periodu očekujem aktivnu ulogu Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine u zaštiti državne imovine na prostoru Grada Mostara, posebno one obuhvaćene rješenjima šefice Odjela za urbanizam Dragane Parmać - poručio je Špago.

Dok se čeka ishod ove pravne bitke, predstojeća sjednica Gradskog vijeća Mostara bit će test za sve političke aktere. Hoće li politička većina koja dolazi iz stranaka s hrvatskim nacionalnim predznakom legalizirati otimačinu 700.000 kvadrata državne zemlje ili će institucije konačno zaustaviti suštinski HDZ-ove "katastarske akrobacije"? Bilo kako bilo, Elektroprivreda Bosne i Hercegovine mora prestati s ulogom nijemog posmatrača dok joj se pred očima otuđuje imovina koja pripada svim građanima ove zemlje.

Međunarodni angažman

Novi plan za OHR: Zatišje pred buru

(Dez)integracija

Ima li BiH bez imovine? Prijedlog na stolu novog visokog predstavnika

Zakonski rok ističe

Hoće li ugovor o Južnoj interkonekciji biti potpisan 9. juna?

Crvena linija?

Schmidtov model i stari problem: Spor o zemljištu ili borba za suverenitet

Početna Najnovije Najčitanije Na vrh