Ambasada Austrije u Bosni i Hercegovini saopćila je da su predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, predsjedniku Narodne skupštine RS-a Nenadu Stevandiću i premijeru RS-a Radovanu Viškoviću uvedene mjere zabrane ulaska i tranzita kroz Austriju.
Odluka je donesena zbog postupaka koji, prema ocjeni austrijskih vlasti, predstavljaju prijetnju stabilnosti, ustavnom poretku i teritorijalnom integritetu BiH.
Austrija je, u koordinaciji s evropskim partnerima, odlučno reagovala i poslala političku poruku podrške proevropskim snagama u zemlji.
- Budućnost Bosne i Hercegovine je u Evropskoj uniji - poručeno je iz ambasade, uz napomenu da nekolicina političara ne može blokirati evropske težnje građana RS-a.
Mjere su uslijedile nakon niza spornih izjava Milorada Dodika.
Tokom obraćanja nakon sastanka vladajuće koalicije u RS-u, Dodik je izjavio da bi politička kriza u BiH bila riješena ako bi se Bošnjaci "vratili pravoslavnoj vjeri", sugerišući da bi tada BiH mogla funkcionisati kao "većinski srpska država".

Dodik je dalje ustvrdio da se BiH "raspada" i da njeno naslijeđe "smrdi na nehumanost".
Ponovo je osporio legitimitet visokog predstavnika Christiana Schmidta, kojeg je nazvao "nelegalnim", optužujući Bošnjake da "prihvataju Schmidtove odluke i nadaju se drugom poluvremenu".
Predložio je i novu teritorijalnu podjelu Brčko distrikta, navodeći da bi "50 posto trebalo vratiti Federaciji", uz tvrdnju da su Srbi većina u Brčkom i da "nema govora o oduzimanju tog prostora".
Najavio je i da će zatražiti od Srbije da preispita položaj RS-a u svojoj Narodnoj skupštini, ustvrdivši da je RS "pod napadom iznutra" i optužujući člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića da iza sebe ostavlja "raspadnutu BiH".
Njegove izjave izazvale su osude unutar BiH i šireg regiona.

Austrijska ministrica pravde Alma Zadić boravila je u BiH u septembru 2024. godine, gdje je tokom susreta s ministrom pravde Davorom Bunozom, šefom diplomatije Elmedinom Konakovićem, članovima Ustavnog suda i predstavnicima civilnog društva, ponovila podršku reformama i vladavini prava.
U zajedničkoj posjeti Sarajevu, ministri vanjskih poslova Italije i Austrije, Antonio Tajani i Alexander Schallenberg, istakli su čvrstu podršku evropskom putu BiH.
- BiH je spremna za ovaj historijski korak, a Rim će pružiti punu političku i tehničku podršku - poručio je Tajani, dok je Schallenberg naglasio da je "EU nepotpuna bez Zapadnog Balkana".
- Vrijeme je za rezultate. Građani BiH predugo čekaju - poručili su ministri.