"Odgovori na napade Republike Srpske na ustavni poredak Bosne i Hercegovine", naziv je francusko-njemačkog non-papera čiji sadržaju je predočen ostalim članicama Evropske unije.
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović na konferenciji za medije rekao je kako ih je Aleksandar Vučić, srbijanski predsjednik, obavijestio o postojanju tog dokumenta tokom sjednice Savjeta za nacionalnu bezbjednost Srbije.

- Non-paper, koji su u diplomatski saobraćaj pustile Njemačka i Francuska, pokazuje da za 30 godina, koliko je prošlo od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, o BiH vodeće države EU nisu naučile gotovo ništa - naveo je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Dodik je istakao da se iz pogrešnih pretpostavki došlo do pogrešnih zaključaka pa ni mjere za "prevazilaženje" krize u BiH nisu mogle biti drugačije nego pogrešne.
- Umjesto da su se energija i volja usmjerile na realno sagledavanje situacije, uzroke i posljedice, devastaciju ionako krhkog demokratskog kapaciteta od strane međunarodnih činilaca, Njemačka i Francuska krenule su prečicom i silom. Ni jedno ni drugo historijski nije proizvodilo rezultat u BiH - naglasio je Dodik.
Istakao je da non-paper produbljuje krizu.
- Ako bi se BiH posvetila sveobuhvatna pažnja u interesu BiH, a ne za svoje unutrašnje političke potrebe, siguran sam da bi se u razgovoru i sa domaćim političkim predstavnicima našlo rješenje. Ovaj non-paper je produbljivanje krize, gubljenje vremena i novca i još jedan avanturistički pristup BiH - zaključio je Dodik.

Između ostalog, u non-paperu se navodi da "svaki projekat koji je direktno ili djelimično koristan za RS u okviru Investicionog okvira za zapadni Balkan (WBIF) treba ostati suspendovan. Države članice trebale bi zajedno s Komisijom istražiti mogućnosti za prekid dva obustavljena projekta. Komisija bi se trebala suzdržati od predlaganja novih projekata od koristi za RS."
- Pristup EU-a i njenih država članica zvaničnicima Vlade RS-a ili SNSD-a trebao bi se fokusirati na isticanje rizika daljeg vođenja neustavnog kursa predsjednika RS-a Dodika. Ovaj pristup bi trebao uključivati poruke koje komuniciraju otvorenost i spremnost EU-a da se ublaže tenzije čim preokret politika postane vidljiv, te angažman s opozicijom iz RS-a i civilnog društva. Kontakte na visokom nivou sa osuđenim ili optuženim liderima RS-a (M. Dodik, R. Stevandić i N. Višković) treba obustaviti – stoji u non-paperu.