Politika | 22.03.2025.

Nakon Bećirovića

Cvijanović se požalila Erdoganu da je krizu izazvao "neizabrani stranac", rekla da sigurnosna situacija u BiH nije ugrožena

Cvijanović je "istakla da se BiH suočava sa najvećom krizom od potpisivanja Dejtonskog sporazuma koja je, kao i sve prethodne, indukovana nelegalnim intervencionizmom stranaca u BiH"

Autor:  Stav/AA

Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović sastala se u subotu u Istanbulu sa turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Posjeta Cvijanović Turskoj dolazi jeku ozbiljne političke krize u Bosni i Hercegovini, te sedam dana nakon što je u Istanbulu boravio i njen kolega član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je tokom susreta s Bećirovićem iza zatvorenih vrata, 14. marta, poručio da jedinstvo i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine imaju "fundamentalnu važnost", nazivajući separatističke pristupe u zemlji neprihvatljivim.

Predsjednik entiteta RS Milorad Dodik je u gostovanju na RTRS-u prethodnih dana ukazao na značaj razgovora s turskim liderom. Erdogan je razgovarao i sa predsjednikom Stranke demokratske akcije Bakirom Izetbegovićem, ponovivši podršku cjelovitosti, stabilnosti i sigurnosti Bosne i Hercegovine.

U saopćenju iz Predsjedništva BiH se navodi da se  predsjedavajuća Cvijanović zahvalila predsjedniku Erdoanu na spremnosti da sasluša sve strane u BiH, kao i na principijelnom zalaganju za unutrašnji dijalog predstavnika svih konstitutivnih naroda.

Tokom sastanka, kojem je prisustvovao i ministar vanjskih poslova Turske Hakan Fidan, Cvijanović je upoznala sagovornike o političkoj i ustavnoj krizi u BiH.

Cvijanović je "istakla da se BiH suočava sa najvećom krizom od potpisivanja Dejtonskog sporazuma koja je, kao i sve prethodne, indukovana nelegalnim intervencionizmom stranaca u BiH", navodi se u saopćenju. 

Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović je naglasila da je aktuelnu krizu "izazvao neizabrani stranac koji je nelegalno izmijenio krivični zakon i instrumentalizovao pravosuđe, sa ciljem političke eliminacije legitimnog i demokratski izabranog predsjednika Republike Srpske".

Tokom razgovora, ocijenila je da sigurnosna situacija u BiH nije ugrožena, a da su svi izazovi isključivo političke prirode, saopćeno je.

Nije poznato kakav je odgovor Erdogana dobila na ove konstatacije.

Politička kriza u BiH uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika RS-a, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH".

Tužilaštvo BiH je izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi u Službenom glasniku zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.  

2 Memoari Mustafe Cerića

Bio sam svjedok u Davosu, kada je jedan čovjek ustao i ostao uspravan: Erdogan je vođa koji mijenja historiju

Jačanje saradnje

Erdogan u Rimu: Vjerujemo u nastavak podrške Italije članstvu Turske u EU

Osuđenik i bjegunac

Dodik zbog SDA-ovog zaključka o Brčkom potpuno izgubio živce pa vrijeđao koga je stigao

Poziv na deeskalaciju

Erdogan: Gaza pripada Palestincima; ako Bog da, naša braća i sestre u Gazi će nastaviti živjeti zauvijek na zemlji gdje su rođeni