Izjava ministra komunikacija i prometa BiH Edina Forte (Naša stranka) da je "problem što naše vlasti ne čine dovoljno na približavanju EU" zvuči kao još jedan pokušaj da se odgovornost za potpuni zastoj evropskog puta prebaci na nekog drugog. Problem je, međutim, što Forto tu izjavu daje kao čovjek koji je već godinama dio vlasti na državnom nivou i koji direktno učestvuje u donošenju odluka, ali se prigodno distancira od rada Vijeća ministara kada je u pitanju nedonošenje odluka u kojem učestvuju njegovi koalicioni partneri HDZ ili SNSD.
Tada Forto nije vlast, on je valjda - opozicija na vlasti?
Kada aktuelni državni ministar govori o "našim vlastima" kao da se radi o nekoj apstraktnoj strukturi u čijem radu on nikako ne učestvuje, jedino gdje ga to svrstava jeste na stranu vlastitog neuspjeha, a nikako na ozbiljnu analizu problema. Pa, upravo su stranke Trojke (NiP, Naša stranka, SDP) zajedno sa partnerima iz HDZ-a i SNSD-a građanima obećavale ubrzani evropski put, reformski zamah i deblokadu institucija.
Sada nakon godina mandata BiH tapka u mjestu i dalje u predvorju Evropske unije. Reformsku agendu prati politički haos, a evropski novac blokiran je upravo zbog nesposobnosti domaćih aktera oličenih u vlasti da postignu međusobni dogovor oko najvažnijih pitanja za stvarni život ljudi u ovoj zemlji. Forto govori o nedostatku političke volje, iako su iz Trojke svi mjesecima branili koalicioni koncept koji je formirao aktuelnu vlast na državnom nivou potrebom da se procesi, navodno, deblokiraju.
Iako je nedavno i sam izjavio da se čini kako postoji dogovor HDZ-a i SNSD-a da se "ništa ne radi do izbora", Forto se iznova čudi apsolutnoj neprohodnosti odluka kroz državne institucije, te da je jedino što funkcioniše loše sklopljen politički savez koji se zasniva na apsolutnoj improvizaciji.
Rezultati u resoru kojim upravlja ne daju mu mnogo prostora za moraliziranje jer je bilo potrebno održati nekoliko sastanaka sa predstavnicima privrednika te akterima susjedne Hrvatske kako bi se zaključila početna pozicija problema svima poznata, u kojoj države Evropske unije moraju bilateralnim sporazumima sa našom zemljom riješti problem boravka vozača bez kolapsa dobavljačkih lanaca.
Tačno je da evropski put Bosne i Hercegovine koče unutrašnje blokade, odnosno prvenstveno politike SNSD-a i HDZ-a, ali takve tvrdnje zvuče čudno kada dolaze od predstavnika Trojke koji govore kao opozicioni komentatori, a ne kao ljudi koji zapravo u svojim rukama imaju institucionalnu moć i odgovornost.
Ako već vlast ne čini dovoljno, onda se postavlja jednostavno pitanje o tome šta konkretno rade oni oni koji već godinama sjede u Vijeću ministara? Fortina izjava dolazi prekasno i to od ministra koji ne može glumiti političkog posmatrača. Građani ove zemlje od ministara ne očekuju konstatacije o tome da problem postoji, već konkretne rezultate.


