Jedini i centralni uzrok najteže sigurnosne krize u BiH od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma do danas je proruska, separatistička i antidejtonska politika rukovodstva entiteta Republika Srpska, upozorio je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović.
- To se ne može, ne smije relativizirati niti zamotavati u bilo kakav politički celofan - rekao je Bećirović nakon sastanka članova Predsjedništva BiH sa predsjednikom Evropskog vijeća Antoniom Costom u utorak u Sarajevu.
Opasnost od oružanog sukoba
Smatra da je to zajednički problem i BiH i EU-a, jer je "očigledno da je predsjednik entiteta RS marioneta u rukama Moskve s kojom se želi destabilizirati ovaj dio Evrope".
- Prvi put od 1995. postoji ozbiljna opasnost od oružanog sukoba legalnih državnih institucija BiH sa odmetnutim elementima na nižem entitetskom nivou. Toga su svjesni i širom Evrope i demokratskog svijeta i zato su i uvedene sankcije rušiteljima mira i Dejtonskog mirovnog sporazuma - naglasio je Bećirović, navodeći da su Costine poruke bile veoma važne i ohrabrujuće za BiH.
- EU mora pokazati kapacitet i snagu da zaustavi rušitelje mira u ovom dijelu Evrope - dodao je član Predsjedništva BiH u obraćanju nakon sastanka s evropskim zvaničnikom.
Naglasio je kako "neće biti pregovora sa odmetnicima i rušiteljima ustavnog poretka" u BiH".
Komšić: Usklađivanje zakona
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić zahvalio je Costi na jasnim i preciznim porukama, navodeći da se od BiH očekuje, da bi nastavila svoj evropski put, da uskladi zakon o VSTV-u i sudu sa primjedbama Venecijanske komisije i očekivanjima Evropske komisije.
- Druga stvar koja se traži od institucija i vlasti BiH je imenovanje glavnog pregovarača i treća je usvajanje famoznog Plana rasta- istakao je Komšić, navodeći da mu je posebno drago da je od Coste čuo rečenicu da je vrijeme da BiH od Dejtona krene ka Briselu.
Dodao je kako je svima jasno da u BiH postoje politike koje su spremne da krenu od Dejtona ka Briselu, "ali postoje i politike koje su za to da se Dejton zadrži na način kako je to već protumačeno".
Cvijanović: Nema mjesta za intervencije trećih strana
Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović je kazala da su imali priliku da s Costom razgovaraju o određenim stvarima koje su od interesa i za BiH i za EU.
Dodala je kako je Costina posjeta bila prilika da ga svako sa svoje vizure upozna s viđenjem situacije u zemlji i "iz kojih razloga u BiH nemamo napredak kakav bismo željeli mi, a i predstavnici EU-a".
- Ja sam iskoristila ovu priliku da kažem da smatram da se put BiH ka EU može graditi samo tako ako znamo dvije strane - BiH sa svojim institucijama s jedne strane i, naravno, s druge strane Evropska unija, te da tu nema mjesta za intervencije trećih strana, uključujući Christiana Schmidta ili nekoga trećeg, četvrtog ili petog - pojasnila je Cvijanović.
Kazala je kako je upoznala predsjednika Evropskog vijeća o svojim stavovima u vezi s EUFOR-om, prijetnjom od sukoba i odnosom spram domaćih institucija.
- Upoznala sam Costu da ne vidim problem vezano za produžetak mandata EUFOR-a, to je bila moja obaveza da kažem, kao što je moja obaveza da kažem da ne vidim nikakvu prijetnju od nekih oružanih sukoba i slično. Smatram dovoljno važnim da kažem da se mora vratiti kredibilitet domaćim institucijama - istakla je Cvijanović.
Dotakla se sankcija koje uvode pojedine evropske zemlje protiv zvaničnika entiteta RS, rekavši kako su "kontraproduktivne" i "velika greška".
Costina zapadnobalkanska turneja
Na zapadnobalkanskoj turneji Costa će se 14. maja sastati sa političkim rukovodstvima Crne Gore i Kosova, 15. maja putuje u Sjevernu Makedoniju.
Njegova posljednja stanica na Zapadnom Balkanu bit će Tirana, gdje će se 15. maja sastati s političkim rukovodstvom Albanije, a 16. maja u ulozi suorganizatora prisustvovat će samitu Evropske političke zajednice (EPC).
Sastanci EPC-a okupljaju zemlje na evropskom kontinentu i pružaju platformu za dublju političku koordinaciju. Tema ovogodišnjeg samita je "Nova Evropa u novom svijetu: Jedinstvo - Saradnja - Zajednička akcija".